Коронавірус: на Прикарпатті виявили небезпечні мутації «британського» штаму

11:12, 22.03.2021
Коронавірус: на Прикарпатті виявили небезпечні мутації «британського» штаму

Зразки для дослідження було відібрано на Прикарпатті, коли в регіоні почався різкий спалах захворювання.

Науковці Інституту молекулярної біології і генетики виявили нові, небезпечні мутації «британського» штаму коронавірусу в Україні.

 

Зокрема, фахівці провели секвенування 17 зразків, відібраних у хворих з Івано-Франківська, та двох - з Києва.

 

Про це Україні молодій повідомили в Інституті молекулярної біології і генетики у понеділок.

 

Науковці наголосили, що модифікований «британець» відрізняється від попередника, вперше виявленого у Лондоні в грудні 2020 року, критичними змінами у ділянках вірусу, що відповідають за швидкість розмноження вірусу у клітині та реактивність імунної системи людини.

 

Зразки для дослідження було відібрано на Прикарпатті, коли в регіоні почався різкий спалах захворювання.

 

За даними, оприлюдненими днями керівництвом МОЗ, досі на території України фіксували одиничні випадки попереднього «британського» штаму.

 

«Вочевидь, саме комбінація модифікованих штамів «британця» спричинила нинішню хвилю епідемії і є поясненням все частішого виявлення випадків повторного інфікування людей. Крім того, лікарі фіксують важче протікання коронавірусної хвороби у людей», - наголосили у ІМБГ.

 

Директор Інституту, академік Михайло Тукало підкреслив: «Можна говорити про дуже небезпечну тенденцію заміни попередніх штамів коронавірусу, які циркулювали в Україні восени-взимку і якими українці вже перехворіли, на  нові, мутовані штами «британця».

 

Отримані науковцями дані вже зареєстровані в міжнародній базі GISAID.

 

Також відомо, що минулого тижня про результати дослідження ІМБГ було поінформовано Раду національної безпеки та оборони України, а також делегацію ВООЗ, яка відвідала Інституті молекулярної біології і генетики.

 

Представники ВООЗ погодилися з висновками науковців ІМБГ щодо нової хвилі захворюваності, яка спричинена новим для України штамом коронавірусу та характеризується більш важкими клінічними проявами. І застерегли про появу інших, ще небезпечніших штамів, які почали фіксувати в сусідніх країнах Європи.

 

Тоді як фахівці ВООЗ підкреслили необхідність регулярного моніторингу змін SARS-CoV-2 для виявлення нових ковід-мутантів, які «заходять» у країну, що дозволить, за умови швидкого протиепідемічного реагування, локалізувати спалахи захворювання та зупинити подальші хвилі пандемії.

 

Методом повногеномного секвенування науковці ІМБГ можуть визначити загрозливі зміни у вірусі SARS-CoV-2 впродовж тижня – для цього у нас є і сучасне обладнання, і фахівці, а тепер -вже й досвід.

 

До речі, швидкість отримання результатів секвенування – дуже важливий чинник у боротьбі з ковідом, який може допомогти врятувати життя багатьом нашим співвітчизникам. Як відомо, досі зразки, взяті у хворих, ЦГЗ України відправляв для дослідження в  європейські лабораторії ВООЗ і отримував результати через 1-1,5 місяця.

 

Як повідомляла «УМ», мобільні бригади з імунізації зробили вже понад 111 тисяч  щеплень від коронавірусу вакциною CoviShield (AstraZeneca) в Україні.