«Крадіжка в міжнародних масштабах»: у Сараєві обговорюють подаровану Лаврову ікону з Луганська

15:53, 18.12.2020
«Крадіжка в міжнародних масштабах»: у Сараєві обговорюють подаровану Лаврову ікону з Луганська

МЗС перевіряє, яким чином у Боснію потрапила 300-літня пам’ятка, яка не є власністю країни.

Міністерство закордонних справ України чекає на зустріч із представниками МЗС Боснії і Герцеговини, на якій мають обговорити те, чому українську ікону з Луганська подарували міністрові закордонних справ Росії Сергію Лаврову під час його візиту до Сараєва.

 

«На даний час ми можемо лише підтвердити, що ми надіслали ноту МЗС Боснії. Ми чекаємо на зустріч, на якій посольство України і міністерство БіГ обговорять ситуацію», – повідомили Радіо Свобода в МЗС України 17 грудня.

 

У листі до МЗС БіГ посольство України закликає надати детальну інформацію про те, чому 300-літню українську ікону подарували міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову. Ненадання такої інформації, наголосили в посольстві, означатиме «підтримку вищими інституціями Боснії агресивної політики і військових дій Росії проти України, що вже призвели до смерті тисяч українських громадян».

 

В офісі сербського представника президії БіГ Мілорада Додіка, який подарував ікону Лаврову, Радіо Свобода коментарів не надали.

 

Водночас представник Хорватії в президії БіГ Желько Комшич заявив, що в разі, якщо ікона справді з України і була вивезена під час конфлікту на Донбасі, то «вона вкрадена, і хтось мусить сісти до в’язниці».

 

«Голова президентства Додік мусить сказати, звідки вона взялася, хто привіз її йому. Тому що це скандал із крадіжкою в міжнародних масштабах, це те, що переслідується в будь-якій нормальній країні. Це має закінчитися в суді, хтось має сісти до в’язниці, якщо це правда», – сказав Комшич.

 

Тим часом, у Міністерстві закордонних справ Боснії й Герцеговини виданню повідомили, що надіслали запит із проханням надати інформацію щодо подарованої ікони до президентства (президії) БіГ.

 

Як заявила міністр закордонних справ Бісера Туркович, МЗС перевіряє, яким чином у Боснію потрапила 300-літня пам’ятка, яка не є власністю країни.

 

«Звісно, ми як міністерство не можемо вступати в ці звинувачення… ми не знаємо, не бачили, ми просто можемо бути передавачем прохання посольства України, яке передали до президентства і, можливо, інших інституцій», – сказала Туркович Радіо Свобода.

 

На питання, про те, які це інституції, вона додала, що у випадку серйозних крадіжок мають залучатися Офіс прокурора і Державне агентство розслідувань.

 

Як повідомляла УМ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній назвав «політичним жестом» у бік Росії інцидент у Сараєві, коли російському міністру закордонних справ подарували старовинну українську ікону з окупованого Луганська.

 

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 14 грудня 2020 року перебував у Сараєві.

 

Члени президії Боснії і Герцеговини Шефік Джаферович й Желько Комшич ухилилися від зустрічі з ним на знак протесту. Вони зробили це, бо напередодні Лавров зустрівся з Мілорадом Додиком у приміщенні, де не було державного прапора Боснії та Герцеговини.

 

Під час перебування у Сараєві сербський представник Мілорад Додик подарував очільнику МЗС Росії старовинну українську ікону.

 

В ПЦУ засудили передачу української ікони Лаврову.